Post

Rozmiary telewizorów. Jak przeliczyć cale na centymetry?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę nabywcy telewizorów, jest przekątna ekranu. Jednak wielu konsumentów błędnie rozumie ten termin jako całkowity rozmiar całego panelu ciekłokrystalicznego, w tym ramki. W rzeczywistości przekątna oznacza rozmiar widocznej części matrycy wyświetlacza. Na rynku międzynarodowym ten parametr jest tradycyjnie podawany w calach.

Jaka jest różnica między calem a centymetrem

Według Wikipedii cal to niemetryczna jednostka miary długości lub odległości. Obecnie ta jednostka miary odnosi się do tak zwanego cala angielskiego, który jest szeroko stosowany w Stanach Zjednoczonych. 1 cal to 2,54 centymetra. Z kolei centymetr jest jednostką miary, która stała się powszechna w różnych metrycznych systemach miar. Obecnie 1 centymetr to 0,01 metra. Wystarczy pomnożyć liczbę cali przez 2,5, aby uzyskać centymetry. Jeśli chcesz przeliczyć centymetry na cale, po prostu podzielmy tę liczbę przez 2,54. Aby ułatwić postrzeganie proporcji przekątnej ekranu, jego szerokości i wysokości, opracowano specjalną tabelę podsumowującą. Obliczenia wykonano dla ekranów o proporcjach 16: 9, co jest ogólnie przyjętym światowym standardem. Aby poznać wymiary całego urządzenia, musisz również zmierzyć grubość ramy kadrowania. W przypadku większości nowoczesnych urządzeń różnica nie przekracza kilku centymetrów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przekątnej telewizora?

Jak pokazuje praktyka, duży ekran telewizora nie zawsze jest wygodny. Nie wystarczy kupić 102-calowy telewizor, trzeba odpowiednio skorelować rozmiar wyświetlacza. Po przyjęciu międzynarodowego systemu jednostek miar SI cale są uważane za przestarzałe oznaczenie, które powinno być stopniowo wycofywane. Mimo to cale nadal są używane w inżynierii przy określaniu kalibrów i współczynników kształtu, aby zapewnić zgodność z rozwiązaniami technicznymi o ugruntowanej pozycji. W technologii telewizyjnej cale to przekątna ekranu, którą mierzy się jako odległość między przeciwległymi rogami matrycy. Na przykład 37 "oznacza ekran o przekątnej 37" lub 37x2,54 = 93,98 cm. Na przykład, jeśli weźmiesz 32-calowy telewizor, ile będzie to w cm? Korzystając z obliczeń w konwerterze, otrzymujemy, że 32 cale w centymetrach to 81,3. Inny przykład, przeliczając 22 cale na cm, otrzymujemy 55,9 centymetra. A jeśli weźmiemy przekątną 42 cale, otrzymamy 106,7 centymetra.

Jak wybrać rozmiar przekątnej

Na wybór przekątnej telewizora wpływają dwa czynniki:

• odległość, z której będziesz oglądać odbiornik telewizyjny;

• rozdzielczość obrazu wyświetlanego na ekranie.

A ta rozdzielczość obrazu zależy zarówno od zakupionego ekranu, jak i sygnału wideo dostarczanego do wejścia telewizora. Im wyższa rozdzielczość obrazu, to znaczy im więcej punktów jest używanych do jego uformowania, tym bliżej można oglądać obraz na ekranie bez utraty jakości. Im niższa rozdzielczość obrazu, tym mniejsza powinna być przekątna telewizora w cm lub należy zwiększyć odległość oglądania telewizora.

Możesz to sprawdzić samodzielnie przy wyborze odbiornika TV. Jeśli przyjrzysz się uważnie obrazowi o niskiej jakości, na przykład telewizji nadawanej na antenie, zobaczysz wszystkie wady zarówno obrazu, jak i obwodów przetwarzania sygnału wideo. A jeśli trochę się cofniesz, małe błędy staną się niezauważalne.