Post

Jak wybrać kamerkę internetową?

Jeszcze kilkanaście lat temu rozmowa z wykorzystaniem kamerki internetowej była czymś wyjątkowym. Dziś ludzie z całego świata mogą bez problemu komunikować się ze sobą. Aby to zrobić, potrzebujesz komputera, laptopa lub telefonu z dostępem do Internetu. Laptop i telefon mają wbudowaną kamerę wideo z mikrofonem. Aparat można zakupić osobno do komputera, jeśli nie chcesz korzystać ze wbudowanego.

Co potrafią kamery internetowe

Kamery internetowe są potrzebne nie tylko do rozmów wideo. Z ich pomocą możesz robić zdjęcia lub kręcić filmy. Na niektórych komputerach są już zainstalowane programy, które otwierają dodatkowe funkcje aparatu. W innych modelach komputerów takie programy są instalowane niezależnie.

Która rozdzielczość jest odpowiednia

Jakość obrazu zależy od rozdzielczości aparatu. Im więcej pikseli, tym wyższa jakość obrazu. Popularne rozdzielczości kamer internetowych to 640 × 480 i 800 × 600. To wystarczy na rozmowę wideo, zdjęcia i filmy o niskiej jakości. Istnieją kamery o rozdzielczości HD. Pozwalają na tworzenie dobrej jakości filmów i zdjęć. Kamery internetowe o wyższej rozdzielczości, takiej jak Full HD, pozwalają uzyskać wysokiej jakości filmy i zdjęcia. Im wyższa rozdzielczość kamery, tym większa wymagana prędkość połączenia internetowego.

Czy mają mikrofon

Najczęściej kamery internetowe mają wbudowany mikrofon. Nagrywa i przesyła dźwięk wraz z obrazem. Jakość dźwięku nie jest na najwyższym poziomie, ale do rozmów wideo wystarczy. Modele bez wbudowanego mikrofonu są tańsze. Mikrofony zewnętrzne dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe. W przypadku przewodowych potrzebne jest wolne złącze w komputerze, bezprzewodowe najczęściej działają przez Bluetooth.

Czy jest jakaś różnica w podłączaniu do komputera

Wybierając kamerę internetową, należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki łączy się ona z komputerem. Wiele modeli ma standardowe złącze USB i połączenie przewodowe. Wygodną opcją jest bezprzewodowa kamera internetowa. Przesyła wideo przez połączenie Wi-Fi. Główną zaletą tych kamer jest brak przewodów. Większość aparatów jest zgodna z systemem Windows. W przypadku komputerów Apple musisz skupić się na modelach zgodnych z macOS.

Ogniskowanie aparatu jest automatyczne i ręczne

W aparacie z ręcznym ustawianiem ostrości należy wyregulować ostrość przed każdym użyciem. Nie jest to zbyt wygodne. Dużo lepszy jest autofokus. Automatycznie dostosowuje się do możliwie najczystszego obrazu. Niektóre kamery mają dodatkowe funkcje. Na przykład funkcja podświetlenia w aparacie, gdy obok obiektywu znajduje się światło. Wtedy nie jest potrzebne dodatkowe oświetlenie. Wbudowane oświetlenie nie oślepia oczu. W niektórych modelach można regulować jasność światła, a nawet jego kolor. Istnieje funkcja śledzenia twarzy. Pozwala to aparatowi cały czas skupiać się na twarzy. Jest to przydatna funkcja, zwłaszcza podczas rozmów wideo. Funkcja rozmycia tła działa jak aparat. Podkreśla pierwszy plan, osobę przed aparatem i rozmywa tło. Niektóre aparaty mają ustawienia obrazu. Na przykład balans bieli, korekcja kolorów lub jasność.

Ranking kamer internetowych

1. Kamera internetowa Xiaomi Imilab Full HD

2. Kamera internetowa Trust Trino HD

3. Kamera internetowa Tracer WEB008 HD

4. Kamera internetowa Coolcam NPC-166DU

5. Kamera internetowa Creative Live! Sync FullHD