Post

Jaką matryce monitora wybrać?

Obecnie do produkcji monitorów konsumenckich wykorzystuje się dwie najbardziej podstawowe, technologie wytwarzania matryc - LCD i LED. LCD to skrót wyrażenia „wyświetlacz ciekłokrystaliczny”. LED oznacza „Light Emitting Diode”. Wszystkie inne typy wywodzą się z tych dwóch filarów konstrukcji wyświetlacza i są zmodyfikowanymi, unowocześnionymi i ulepszonymi wersjami swoich poprzedników.

Rodzaje matryc monitorów, ich cechy, podobieństwa i różnice

Zacznijmy od najbardziej znanego ekranu LCD. Obejmuje:

• Ekran, który początkowo był kanapką szklanych płytek przeplatanych warstwą ciekłych kryształów. Później, wraz z rozwojem technologii, zamiast szkła zaczęto stosować cienkie arkusze tworzywa sztucznego.

• Źródło światła.

• Przewody łączące.

• Korpus z metalową ramą, która nadaje produktowi sztywność

• Punkt na ekranie, który jest odpowiedzialny za kształtowanie obrazu, nazywany jest pikselem.

Gdyby między filtrami nie było LC, to światło ze źródła, przechodzące przez pierwszy filtr i polaryzujące się w jednym kierunku, byłoby całkowicie opóźnione, ponieważ jego oś optyczna byłaby prostopadła do osi pierwszego filtra. Dlatego bez względu na to, jak lśni ekran po jednej stronie matrycy, po drugiej stronie pozostaje czarna. Powierzchnia elektrod stykających się z LC jest obrabiana w taki sposób, aby uzyskać określony porządek rozmieszczenia cząsteczek w przestrzeni. Innymi słowy, ich orientacja, która ma tendencję do zmiany w zależności od wielkości napięcia prądu elektrycznego przyłożonego do elektrod. Dalej zaczynają się różnice technologiczne, w zależności od rodzaju matrycy.

Macierz TN

Macierz Tn oznacza „Twisted Nematic”, co oznacza „Twisted Threadlike”. Początkowe ułożenie cząsteczki ma postać ćwiartki odwróconej spirali. Oznacza to, że światło z pierwszego filtra jest załamywane tak, że przechodząc wzdłuż kryształu uderza ono w drugi filtr zgodnie z jego osią optyczną. Dlatego w spokojnym stanie taka komórka jest zawsze przezroczysta. Działając na elektrody napięciem, możliwa jest zmiana kąta obrotu kryształu aż do jego całkowitego wyprostowania, przy którym światło przechodzi przez kryształ bez załamania. A ponieważ był już spolaryzowany przez pierwszy filtr, drugi całkowicie go opóźni, a komórka będzie czarna. Zmiana wartości napięcia zmienia kąt obrotu i odpowiednio stopień przezroczystości.

Matryca filmowa TN +

Różni się od zwykłego TN obecnością specjalnej warstwy zaprojektowanej w celu zwiększenia rozdzielczości w stopniach. W praktyce najlepsze modele osiągają wartość 150 stopni w poziomie. Jest stosowany w zdecydowanej większości niedrogich telewizorów i monitorów. Zalety to krótki czas reakcji, niski koszt. Wady - kąty widzenia są bardzo małe, niski kontrast, słabe odwzorowanie kolorów, bezwładność.

Matryca TFT

Skrót od „Think Film Transistor” i oznacza „cienkowarstwowy tranzystor”. Nazwa TN-TFT byłaby bardziej poprawna, ponieważ nie jest to rodzaj matrycy, ale technologia produkcji i różnica w stosunku do czystego TN polega tylko na sposobie sterowania pikselami. Tutaj jest zaimplementowany za pomocą mikroskopijnych tranzystorów polowych, dlatego takie ekrany należą do klasy aktywnych wyświetlaczy LCD. Oznacza to, że nie jest to rodzaj macierzy, ale sposób zarządzania nią.

Macierz IPS lub SFT

Tak, i jest to również potomek tej bardzo starej płyty LCD. W rzeczywistości jest to bardziej rozwinięty i zmodernizowany TFT. Dla najlepszych produktów kąt widzenia jest zwiększony do 178 stopni, a gama kolorów jest prawie identyczna z naturalną.