Post

Jakie głośniki do telewizora wybrać?

Kupując nowy telewizor, większość użytkowników kieruje swoje wymagania co do jakości dostarczanego obrazu. Obraz powinien być jak najbardziej wyraźny i szczegółowy, z szeroką paletą wyświetlanych kolorów. Możliwości dźwiękowe telewizora spadają na dalszy plan, ponieważ dźwięk wysokiej jakości nie jest głównym zadaniem telewizora, a poza tym można go uzyskać za pomocą standardowych wbudowanych małych głośników.

Głośniki telewizyjne to dobry sposób na rozwiązanie problemu wysokiej jakości ścieżki dźwiękowej. Zewnętrzny system głośników do telewizora pozwala uzyskać dużo lepszy poziom dźwięku. Potężne głośniki mają szeroki zakres odtwarzanych częstotliwości. Dziś można znaleźć imponujący wybór głośników do telewizora. Bogata funkcjonalność nowoczesnych telewizorów pozwala na podłączenie głośników różnego typu.

Kino domowe to nie tylko mocne głośniki, to produktywny amplituner ze wbudowanym wzmacniaczem, a także zestawem kilku głośników i subwooferem. Kino domowe jest droższe niż konwencjonalne głośniki. Jednak takie głośniki TV j ujawnią pełen potencjał twojego telewizora.

Liczba obsługiwanych formatów odtwarzania, a także charakterystyka jakości dźwięku zależą od wybranego odbiornika. To, jak będzie brzmiała akustyka, zależy w dużej mierze od odbiornika. To w odbiorniku sygnał audio jest wzmacniany i, jeśli to konieczne, filtrowany od szumów i zakłóceń. Wybierając odbiornik, zwróć uwagę na typ obsługiwanych mediów. Może to być CD, DVD, Blu - ray . Odbiorniki zdolne do odtwarzania Blu - ray są znacznie droższe.

Następnie spójrz na obsługiwane formaty. Obsługa formatów audio, takich jak MP3 i WMA, jest obowiązkowa. Formaty wideo wymagają obsługi DivX, VCD, SVCD, MPEG4, WMV. Pozwoli to uniknąć problemów podczas odtwarzania różnych plików. Pożądane jest posiadanie takich dekoderów dźwięku Dolby Digital, DTS, DTS-HD, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus. Spośród dodatkowych funkcji przydatne będzie posiadanie portu USB, dzięki czemu można odtwarzać wideo z dysku flash lub zewnętrznego dysku twardego. Wbudowane Wi-Fi lub Bluetooth jest opcjonalne.

Większość zestawów kina domowego ma pięć głośników (czasami 6 lub 7) i subwoofer. Umieszczając je na obwodzie pomieszczenia, można uzyskać niesamowitą głębię i jakość ścieżki dźwiękowej. Wszystkie głośniki podłącza się do odbiornika kina domowego, który z kolei łączy się z telewizorem. Głośniki najczęściej operują trzema koncepcjami mocy: nominalnej, maksymalnej i szczytowej. Moc nominalna głośnika to moc zadeklarowana, przy której poziom zniekształceń odtwarzanego dźwięku nie przekracza parametrów deklarowanych. Maksymalna to moc, którą głośnik jest w stanie odtworzyć przez długi czas bez fizycznego uszkodzenia. W takim przypadku poziom zniekształceń odtwarzanego dźwięku może przekroczyć deklarowane parametry. Moc szczytowa to moc krótkotrwała, która jest kilkakrotnie wyższa niż nominalna. Wybierając system głośników do swojego telewizora, powinieneś polegać na mocy nominalnej. Jeśli masz mały pokój o powierzchni około 20 metrów kwadratowych, zwróć uwagę na głośniki o mocy 50 watów. Jednocześnie pamiętaj, że do zestawu kina domowego dołączonych jest kilka głośników (na przykład 5 lub 7), więc łączna moc całego systemu będzie duża. Jeśli twój pokój ma około 30 metrów kwadratowych, 100-watowe głośniki są idealne. Jeśli powierzchnia pomieszczenia jest znacznie większa niż 30 kwadratów, zwróć uwagę na głośniki o mocy 150 watów lub więcej.